Iraq, War & Oil

Антония Юхаш: Производството на петрол в Ирак не е намаляло заради действията на ИДИЛ

ИДИЛ превзе петролни полета в Сирия и е очевидно използват петрола, за да плащат на бойците си и да купуват благоволението на местните жители. Същата е тактиката на ислямистите и в Ирак. В мишени се превърнаха петролните полета, петролопроводите и най-голямата иракска рафинерия.

Това каза за предаването “Събота 150” по “Хоризонт” Антония Юхаш – американски анализатор по въпросите на петрола и енергетиката

Има обаче и разлики с конфликта, който предизвикаха правителствата на Буш и Блеър, след като окупираха Ирак през 2003 г. Американската инвазия позволи на западните петролни корпорации да влязат в Ирак, да добиват нефт и да печелят, което не можеха да направят в продължение на 30 години. Тези фирми използваха печалбата за себе си, а не за да подпомогнат своите правителства. ИДИЛ обаче си служи с петрола за да финансира своята война.

Според Юхаш, производството на петрол в Ирак няма да намалее заради боевете:

Най-големите находища са в Южната част на Ирак, докато последните събития се развиват предимно на Север. Когато ИДИЛ се опитаха да превземат петролното поле на Киркук, близо до оспорваната територия между Кюрдистан и Ирак, кюрдските бойци пешмерги отвоюваха обратно находището. Това означава, че ИДИЛ няма способността да завладее целия Ирак, а само да създава нестабилност. Освен това, едва ли кюрдите ще върнат петролното находище на Киркук, щом веднъж вече е в техни ръце. Това ще промени и баланса на силите между централното иракско правителство и правителството на иракски Кюрдистан. Но като цяло досега производството на петрол от Ирак не е намаляло и не виждам как това ще се случи, освен ако страната напълно не се разпадне.

Нивото на дезинтеграция в Ирак нарасна много бързо с напредването на ислямистите и това наложи бърз отговор от страна на САЩ. Обама се кандидатира за президентския пост с обещанието да приключи войната в Ирак и не мисля, че той иска да използва армиятя отново, само за да подкрепи западните петролни компании. От началото на американската инвазия в Ирак, количеството петрол, което се внася от тази страна за САЩ всъщност е намаляло. Големите „победители“ са западните петролни компании. Те правят печалби, но не всичкия петрол отива за САЩ. За съжаление, петролът в Ирак винаги е от основен интерес за всяко правителство. Но днес интересът на Вашингтон не е същия, както беше през 2003-та.

Според мен обаче Обама има много силен интерес да запази Ирак стабилен. Причината е да се запази стабилността на целия регион, където се добива петрол.

Икономиката на САЩ не е толкова зависима от петрола, отчете Юхаш

Днес САЩ изнасят повече петрол отколкото някога са го правели, защото американската икономика и домакинства потребяват по-малко, а в същото време САЩ произвеждат повече нефт. Това не важи само за нашата икономика. В момента има изобилие на петрол на пазара. Най-голямата заплаха за глобалната икономика би било евентуално драстично покачване цената на петрола в следствие на масово спиране на доставките. Така започна икономическата криза през 2008-ма – цената на петрола достигна 150 долара за барел и глобалната икономика просто не можа да издържи на този ценови шок. Сигурна съм, че това е едно от основните съображения в момента, свързани с плановете да се стабилизира Близкия изток.

Listen to the full interview on BNR.